Aktualności

06/03/19

Wielki Post 2019Znajdź swój cel na Wielki Post

 

W ramach Wielkiego Postu w szczególny sposób skupiamy naszą uwagę na trzech praktykach zalecanych przez tradycję chrześcijańską, a są nimi:

MODLITWA, POST i JAŁMUŻNA.

          Zachęcamy w tym roku do podjęcia tych ćwiczeń duchowych świadomie oraz
w jednej z konkretnych intencji, dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie pomoce do dobrego zanurzenia się w czas Wielkiego Postu.

 

MODLITWA

          W ramach modlitwy wielkopostnej zachęcamy do podjęcia jednej z proponowanych intencji:

1.     Modlitwa o powołania – łączy się ona z modlitwą za jednego z kleryków naszego łowickiego seminarium. W okresie Wielkiego Postu można „zaadoptować” jednego z kleryków i modlić się za niego. Zachęcamy również do zajrzenia na stronę internetową Seminarium Łowickiego i zobaczenia, jak wygląda wylosowany przez nas kleryk, a może nawet do napisania listu, w którym zawrzemy kilka dobrych słów i życzeń na czas pobytu w seminarium.

 

2.     Modlitwa za dzieci nienarodzone – jest to tzw. duchowa adopcja. Wiąże się ona z odmówieniem jednej tajemnicy różańca każdego dnia w intencji jednego nienarodzonego dziecka, które zostało poczęte w dniu rozpoczęcia przez nas modlitwy. Zwykle podejmuje się taką modlitwę na okres dziewięciu miesięcy, do czego serdecznie zachęcamy.

 

3.     Modlitwa w intencji rodziny – jest to modlitwa szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, które często godzą w wartość rodziny.

 

POST

          Post jest praktyką, która podejmowana była już od starożytności. Polega on na zobowiązaniu się w tym czasie do konkretnych czynów, które mają być moim wyrzeczeniem (może to być np. wyrzeczenie od alkoholu, internetu itp.). Zachęcamy, by zapisać to wyrzeczenie w formie deklaracji oraz określić intencje, w której będziemy pościć. Następnie deklaracje te złożymy w II Niedzielę Wielkiego Postu, jako naszą ofiarę, by w ten sposób rozpocząć czas rekolekcji parafialnych.

 

JAŁMUŻNA

          Nie jest to jakakolwiek ofiara, albo coś co nie jest mi potrzebne, ale mój określony, realny dar serca złożony drugiej osobie. Czasem jałmużną może się okazać nawet czas, którego być może brakuje mi dla moich bliskich. No i oczywiście nie można zapomnieć o intencji! W tym roku chcemy kontynuować zbiórkę na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka w Strzegocinie. Naszym darem mogą być ubrania, produkty spożywcze lub artykuły papiernicze.

 

 

Pod poniższymi odnośnikami można znaleźć konkretne pomoce:

Deklaracja na Post


1. Modlitwa o powołania

2. Duchowa Adopcja

3. Modlitwa w intencji rodziny